Czym usunąć plamy z żywicy i innych trudnych substancji: praktyczny poradnik

Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się unikać plam, prędzej czy później każdemu zdarzy się jednak nieświadomie poplamić odzież lub inne powierzchnie. Plamy z żywicy, krwi, kawy czy wina potrafią być naprawdę uciążliwe, ale nie ma co się przejmować! W tym artykule przedstawiamy skuteczne i praktyczne metody na usunięcie nawet najtrudniejszych plam.

Usuwanie plam z żywicy – co warto wiedzieć?

Żywica to substancja, która potrafi być naprawdę kłopotliwa w usunięciu. Ale nie przejmujmy się tym, jak bardzo plamy związane z żywicą mogą wydawać się nieusuwalne – są na to skuteczne metody! Głównym sposobem, czym usunąć plamy z żywicy jest użycie spirytusu. Starczy zwykły spirytus lub denaturat, którym nasączamy wacik – i plamę z żywicy docieramy. Następnie warto przyjrzeć się, jak materiał reaguje na substancję, pozostawiając go na chwilę, a potem dokładnie odczekać i wypłukać wilgotną ściereczką.

Walka z plamą z krwi – jak zabrać się do tego?

Jeśli zastanawiasz się, czym usunąć plamę z krwi, warto zabrać się za to jak najszybciej. Im świeższa plama, tym łatwiej ją usunąć. Pierwszym krokiem powinno być przemywanie plamy zimną wodą – ciepła woda sprawi, że białko zawarte w krwi się zetnie i plama stanie się trudniejsza do usunięcia. Jeśli plama jest świeża, zazwyczaj wystarczy zimna woda. W przeciwnym razie możemy próbować nasączyć plamę wodą utlenioną (najlepiej 10% roztwór), zanim ją wypłuczemy.

Usuwanie plam z krwi gdy są już dawno przywiązane

Jeśli jednak plama z krwi jest już “stara” lub utworzyły się kilka plam, warto użyć kwasku borowego, który rozpuszcza plamę. Kwasek borowy można dostać w aptece, ale także można stosować proszki lub tabletki czyszczące zawierające ten składnik. Wystarczy wcierać go w plamę, następnie dobrze spłukać.

Metody domowe na plamy z kawy czy wina – co warto wiedzieć?

Plamy z kawy bądź wina mogą być uciążliwe, ale nie ma co się przejmować! Pierwszą metodą, którą warto wypróbować, jeśli chodzi o plamę z kawy czy plamy z wina, jest soda oczyszczona. Jej absorbowalna powierzchnia potrafi skutecznie odizolować brud i pozwolić go łatwo zmyć. Wystarczy posypać plamę sodą, moczyć wacik w letniej wodzie i docierać do plamy, a następnie po chwili wypłukać. Jeśli metoda z płynem nie zadziała, można także spróbować moczyć plamę w roztworze nadtlenku wodoru (tak samo jak w przypadku plam z krwi).

Plamy z fluidu – czym się ich pozbyć?

W przypadku plam z fluidu, które mogą być szczególnie uciążliwe na delikatnych tkaninach, warto spróbować najpierw użytkować za pomocą płynów do prania, które zostały przygotowane specjalnie do usuwania tego rodzaju plam. Jeśli plamy z fluidu są bardziej oporne na takie zabiegi, dobrym pomysłem może być zastosowanie mieszanki alkoholu i wody w stosunku 1:4. Plamę docieramy przy użyciu bawełnianego wacika, który poprzez mieszankę usuwa także plamy z fluidu.

Podsumowanie – radzenie sobie z trudnymi plamami

Nie ma co się przejmować plamami, nawet tymi z trudnymi substancjami! Ważne jest, żeby być przygotowanym na takie sytuacje – warto mieć w swoim arsenale domowe produkty takie jak alkohol, denaturat, woda utleniona czy soda oczyszczona. Ponadto warto pamiętać, że każda tkanina może wykazywać różne reakcje na powyższe metody, zatem zawsze lepiej jest sprawdzić wszystko najpierw na niewidocznej części materiału. Dzięki tym prostym poradom radzenie sobie z trudnymi plamami na pewno stanie się łatwiejsze i bardziej przyjazne!

Koniec problemów z plamami – praktyczne porady na trudne przypadki

W starciu z plamami z różnych substancji, kluczem jest znajomość odpowiednich metod i produków do ich usunięcia. Przy plamach z żywicy, sprawdzi się użycie spirytusu czy denaturatu. Natomiast, w przypadku plam z krwi, im szybciej zabierzemy się za ich działanie, tym skuteczniej zmyjemy je zimną wodą lub z pomocą wody utlenionej. W przypadku bardziej przyschniętych plam z krwi, ratunkiem może okazać się kwasek borowy.

Jeśli chodzi o plamy z kawy czy wina, warto zastosować sodę oczyszczoną, która świetnie radzi sobie z ich usunięciem. Metodą alternatywną może być użycie nadtlenku wodoru. Plamy z fluidu można z kolei usunąć za pomocą specjalnych płynów do prania przeznaczonych do tego celu lub mieszanki alkoholu i wody w stosunku 1:4.

Pamiętając o tych praktycznych poradach, już nigdy nie musisz martwić się trudnymi plamami i problemami związanych z ich usunięciem!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Usuwanie starych plam: Poradnik, jak pozbyć się plam ze smaru, potu, dywanu i innych materiałów

Usuwanie starych plam: Poradnik, jak pozbyć się plam ze smaru, potu, dywanu i innych materiałów

Czy czasami zdarza Ci się znaleźć stare plamy na ubraniach, dywanach czy innych

Next
Jak sprawdzić wiek opony: praktyczny poradnik dotyczący modelu, stanu, bieżnika i daty produkcji opon

Jak sprawdzić wiek opony: praktyczny poradnik dotyczący modelu, stanu, bieżnika i daty produkcji opon

W dzisiejszych czasach samochód to nieodłączny element życia wielu osób

Inne, polecane artykuły w serwisie